• 7x24 Hizmetinizdeyiz

27/07/2018

DIŞ GÖRÜNÜŞÜ

Siyah renkli olup erginleri 2 – 2,5 mm boyunda katlı yapılı altı bacaklı olup vücudunda ve bacaklarında kılları bulunur.Pire kanatsız bir haşeredir.

HAKKINDA

Beslenmesini insanlardan ve hayvanlardan kan emerek sağlayan zararlı haşeredir. Pireler sıcak ortamları seven ve bu ortamlarda yaşayıp, çok daha hızlı üreyen canlılardır.

Pire hareketi zıplayarak sağlar.Dünya üzerinde yaşayan canlılar arasında, kendi boylarına göre en yükseğe zıplayabilen canlı olma özelliğine sahip, olan pireler kendi boylarının 200 katı kadar yükseğe zıplayabilirler. Yaklaşık 2000 kadar türü bulunan Pirelerin, esnek bir vücut yapısı vardır. Bu nedenle kan emdikçe şişerler. Pire haşeresi, tüylü bacaklarının uçlarında bulunan vantuzlar sayesinde, canlıların üzerine rahatlıkla
yapışır ve kendileri terk edene kadar deri üzerinde yapışık kalabilirler.

EVİMDE PİRE OLDUĞUNU NEREDEN ANLARIM?

Pire giren evlerde içeride pire olduğunu anlamak pek çok insan için çok zor bir durumdur. Pirenin vücut yapısı çok küçük olduğu için daire içlerindeki eşyalar arasında fark edebilmek çok zordur evde pire varsa ev içinde yaşayan fertler üzerinde bir takım yan etkileri görünür. Bu etkiler arasında en önemlisi kaşınma durumudur pire kaşınması vücudun değişik yerlerinde pirenin hareketi sonrası ve insandan kan emmesi sonucu oldukça sıkıntı verir. Ayrıca bazı kişilerde kaşıntı yanında ciltte kızarmalar ve küçük şişlikler meydana gelecektir. Pire ısırması ile tahta kurusu ısırığı bazen karıştırılabilmektedir tahta kuruları ısırdığı zaman vücutta yanma ve acı veren kaşınma görülürken oluşan şişlikler daha büyük olur ayrıca tahta kurusu olan evde yatak üzerinde küçük kırmızı kan lekelerine rastlanır. Pire haşeresi ise daha az acı veren bir ısırma şekline sahiptir ancak şiddetli kaşınma isteği çok daha fazla görülür. Pireli evler içinde küçük siyah renkli ve yerlerde zıplayan küçük böcekler varsa bu evde pire olduğuna işarettir bu gibi durumlarda zaman geçirilmeden pire ilaçlama firması ile irtibata geçilerek pirelere karşı ev ilaçlaması yaptırmak gereklidir.

PİRELERDEN KORUNMA YOLLARI

Yaz aylarında pek çok insanın ortak şikayetleri arasındadır pire sorunu genelde evlerin bodrum katları ya da bahçe kısımlarında çokça karşılaşılan pire basması olayı zamanla oralardan geçildikçe daire içlerine de yayılmaya başlar. Pire istilası çok sıkıntı veren bir hadise olduğu kadar sağlık yönünden de pek hoş olmayan sonuçlara sebep olabilmektedir. Bina önünde ya da kazan dairesi bölümlerinde dolaşan kedi ve köpekler aslında pirelerin en önemli taşıyıcısı ve kaynağıdır. Özellikle yavrulama sonrası çok yoğun bir şekilde pire istilası yaşanmakta olup derhal ilaçlama servisi çağrılmasını gerektirmektedir. Pirelerden korunma için bazı önlemler almak önleyici olabilir bunların en başında pire olan alanlara girmemek ve mümkünse o bölgede dolaşmamak ayrıca ortamdaki kedi ve köpekleri uzaklaştırarak derhal pireli alanı ilaçlatmak gerekir. Kan kokusuna hücum eden pireler insanların ilk olarak ayak paçalarına ve daha sonra tüm vücuduna yayılarak farkında olunmadığı takdirde evlere ve gidilen tüm yerlere götürülme riski mevcuttur. İnsanların çoğu pireli alandan geçmek istemez ve hatta pire ismi anıldığı zaman bile psikolojik olarak kaşınmaya başlar bu yönüyle pire mücadelesi çok önemlidir. Pire görülen yerler en kısa zamanda ilaçlama firmaları tarafından ilaçlanarak pire kaynağı kurutulmalıdır. Bunun için AF KİM olarak en kaliteli ilaçları ve deneyimli personeli ile sizleri beklemektedir.

PİRE İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ

Haşerelerin neden olduğu zararlar bazen öyle boyutlara ulaşır ki insanların sağlığını doğrudan etkileyebilmektedir.Pire zararlısı hem sağlığı tehdit eder hemde ısırması sonucunda meydana gelen şiddetli kaşınma isteği sonucunda vücudun tahriş olmasına ve uykusuz kalınmasına neden olmaktadır. Bu yönü ile pireler için ilaçlama mücadelesi çok farklı bir öneme sahiptir. Pire ilaçlama yöntemleri şekil açısından birbirinden farklı özellikte yapılabilmektedir. Örneğin açık alan ilaçlaması pirelerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde sırt pompası kullanılarak püskürtme yöntemi ile yapılmalı bilhassa tozlu ve toprak alanlar titizlikle ilaçlanarak tüm yüzeylere böcek ilacının teması sağlanmalıdır. Pire türleri tozlu alanlarda çok kolay saklanır ve kısa sürede ürerler bu alanların zaman kaybedilmeden ilaçlama şirketleri tarafında ilaçlanması ve pire istilasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Yaz ayları ile birlikte çok yoğun bir biçimde görülen pire şikayetleri kapalı alan ilaçlaması için ve ev ilaçlamaları için duruma göre makanik yada ulv ilaçlama yöntemi olarak bilinen dumanlama ilaçlama tarzında yapılabilmektedir. Kullanılacak böcek ilaçları etkili ve kısa sürede pire kontrolü sağlayan ilaçlar olmalı pire zararlısı kısa sürede kontrol altına alınmalıdır. Pire türleri halk arasında yaygın olarak bilinen kireçleme yöntemi ile kesinlikle kontrol altına alınamaz ve bu uygulama pireler için adeta saklanma yöntemi olarak kullanılır pire görülen alanlar derhal pire ilaçlaması hizmeti alınarak ilaçlatılmalı ortamdaki pireler yok edilmelidir.

Yazımızın başında pire ilaçlamasının nasıl olduğu ile ilgili sizlerin en çok merak ettiği konuyu yani firmamızın ilaçlamayı nasıl yaptığını kısa şekilde aktaralım , Pire ilaçlamasında kapılı alanlarda genellikle kokusuz ilaçlama ile püskürtme veya ulv şeklinde yapılmaktadır,kokusuz ilaçlamanın avantajı ortamı terk etmenize, kapalı tutmanıza ya da havalandırmanıza gerek yoktur;  ortamda bulunan bütün eşyaların ( koltuk, yatak,halılar.. gibi )  dikkatli şekilde ilaçlanması şarttır, sebebi pirelerin zıplama kabiliyete olmasıdır, uzmanımız bu konuda size detaylı bilgileri verecektir, pire ilaçlamasında kaliteli ilaçlar kullanılması şarttır çünkü pireler dirençli haşereler grubunda yer lan bir türdür kolay,kolay her ilaç öldürmez, bazı müşterilerimiz bilinçsiz ilaçlama firmalarından edindiği yanlış bilgiler neticesinde kokusuz ilaçla pire ölmezmiş kanaatine varmışlardır, ben size soruyorum ciğeri olmayan bir haşereye sadece koku ne yapabilirJ  , pire ilaçlamasında en önemli husus ilaç içersindeki aktif maddelerdi. Ortam ilaçlandıktan sonra en az iki gün ıslak temizlik yapılmaması gerekmektedir. Neyse biz yeniden konumuza dönelim uzman arkadaşımız mekanınıza ilk ilaçlamayı yapar ortamdaki bütün canlı pireler yok edilir fakat  ilaçlamadan sonra bir veya iki gün ortamdaki pire popilasyonun yoğunluğunu göre  tek tük de olsa pireler  görülebilir  bunun nedeni yumurtadan yeni çıkan pirelerdir onlarda yumurtadan çıktıktan  birkaç saat içersin de zaten ilacın etkisi ölürler bundan sonraki işlem  14 ile 21 gün içersin de ikinci ilaçlamaya gerek duyulmamaktadır, bu seferde yumurtadan çıkan pirelerin ortamdan yok edilmesidir tekrar bir ilaçlama yapılır ve işlem son bulur pire ilaçlama konusu her firmanın yapacağı bir iş değildir bu nedenle işinde  ciddiyet profesyonellik ve tecrübeyi birleştiren  İLAÇLAMACIYA sonuna kadar güvenebilirsiniz daha detaylı bilgi almak için bizi ofis numaralarımızdan araya bilir veya 7/24 bilgi alabilmek için sağ üst köşede yer alan cep numarasından bize ulaşabilirsiniz. 

Pire ilaçlama  yaptırmadan önce  pireler ve insanlara vermiş oldukları zararları biraz daha yakından inceleyelim. Pire ilaçlama yöntemi diğer haşere ilaçlama yöntemlerine göre farklılık gösterir. Bunun sebebi ise pirelerin vücut yapısının diğer haşere türlerinden çok farklı olmasıdır. Pireler üreme için kana ihtiyaç duyarlar. Yaşamlarını bir nevi parazit olarak sürdürürler. Pireler vücut yapısı olarak yassı yapılıdırlar ve bu yapıları sayesinde hayvan tüyleri arasında kolayca hareket edebilirler. Pirelerin ayaklarında konakçısına çok iyi tutunabilmesini sağlayan pençeleri vardır. Evimizde görmüş olduğumuz pire genelde kedi ve köpeklerle evlere taşınan pire türleridir. Pirelerin en büyük özelliklerinden biride üstün sıçrama özelliğine sahip olmalarıdır. Öyle ki pireler dikey olarak 20 cm, yatay olarak da 40 cm kadar zıplayabilirler. İnsan piresi, köpek piresi, kedi piresi, pamuk piresi ve kuş piresi günümüzde en çok görülen pire türleri arasındadır.

Pire ilaçlama yöntemini diğerlerinden farklı kılan diğer bir özelliği ise pireleri yumurtalarını toz, toprak  ve zeminlere gelişi güzel olarak bırakmalarıdır.İnsan piresi ise yumurtalarını genelde elbiselerin dikişli kısımlarında ya da yaka altlarına bırakırlar. Bir hafta içerisinde iki bin adet yavru sayısına ulaşabilen pireler,  hastalıkların yayılmasında birinci derecede önemli role sahiptirler. Kan emerek yaşamlarını idame ettiren pireler önceki taşıyıcısının vücudunda bulunan tüm hastalıkları yeni taşıyıcısına aktarır örneğin apartmanınız pirelendi; yazları aylarında kedilerinde doğum yapması nedeni ile çok görülen bir vakadır önce kedinin kanını emen pire sonra sizinde kanını eme bilir bu hastalıkların davetçisidir yada olayı  bir basamak daha yukarıya taşıyalım apartmanınızın bodrumunda fare var ise ve farenin kanını  emen pire sonrada sizin kanınızı emdiğinizi düşünün bir çok bulaşıcı yaygın hastalığı sizlere taşıması olasıdır,  bu durum pire ilaçlama yönteminin neden profesyonel olarak yapılması gerektiğini bize daha iyi anlatır, İLAÇLAMACI…

Pire olan evlerde içeri insanların çoğu bu durumu başta fark edemiyor çünkü çoğu kişi pire ile ilk kez karşılaşmış olmasıdır, sizlere pirenin belirtilerini ve bir iki ufak tüyo ile evinizde pire olup olmadığını anlatacağım, öncelik siyah renkli ve zıplayan bir şey gördüyseniz bu kesinlikle piredir, genelde ayak kısımlarınızdan kan emmeye başladıklarından ayak bileği kısmında kaşınmalar kabarmalar olabilir pire olduğunu anlamanızda en etkili yöntemlerden biride beyaz çarşaf  yöntemidir evinizin hangi bölümünden şüpheleniyorsanız o bölümüne beyaz bir çarşafı serin üstünü dikkatli bir şekilde izleyin beyaz renk üzerinde bariz şekilde belli olan siyah renkte ve zıplayan böcekler görüyorsanız  bu evinizde pire olduğuna işarettir.

PİRE İLE BİREYSEL OLARAK BAŞ EDEBİLİR MİYİM?

Pire ilaçlama işi profesyonellik gerektiren bir işlemdir , bireysel olarak ilaçlama yapmanız hem maddi kayıplara hemde sağlık açısından hiç iyi olmayan sonuçlar doğurabilir, bilinçsizce kullanılan ilaçların size ve ailenize kısa vadede olmasa da ne tür zararlar vereceğini iyi düşünmelisiniz böle riskleri almaya değer mi diye biraz düşünseniz aslında ne kadar yanlış olduğunu kendinizde anlaya bilirsiniz, ben örnek vermeyi severim bu sebeple size bunu kısa bir örnekle anlatayım başta kendiniz ilaçlamayı düşünüyor iseniz bunun birkaç sebebi vardır ben en kolay olandan başlayım maddi sebep işi daha ucuza getirmek; konumuza dönelim şimdi ilaçlamayı yapmak için ilk başta olması gerekenler tecrübe,bilgi deneyim yetki belgeleri… vs. bunları zaten saymıyorum materyel olarak öncelikle bir pompa yaklaşık olarak ucuzundan 50 TL tabiî ki ilaç, burada ne ilaç aldığınız çok önemli ucuzuna kaçarsanız 20 ile 30 TL’ye bulunabilir eldiven 5 TL.. siz eğer ucuz diye kokulu almışsınızdır, satan kişide zaten siz alın diye bu iyidir hepsini öldürür merak etmeyin demiştir sizde düşünmeden almışsınızdır ama kaçırdığınız bir nokta daha var kokulu ilaç için maske takmanız gerekli en az 100 TL.. her şeyi gördüğünüz gibi ucuzuna kaçtık şimdi bir hesap yapalım ne kadar olmuş ortalama olarak 180 TL hadi maske almadınız 80 TL bizden pahalıya gerçekten J peki sonuç %90 oranında yine bizi arayacaksanız, siz iyisi mi işi uzmanına bırakan sevdiklerinizi ve kendi sağlığınızı riske atmayın İLAÇLAMACI detaylı bilgi almak için ofis numaralarımızdan bizi araya bilir veya 7/24 bilgi almak için sağ üst köşede yer alan cep numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Pireler mücadelesi en zor olan haşere türlerinin başında gelmektedir.  Bu sebeple Pire İlaçlama  yapılırken ciddi ve profesyonel bir çalışma yapılması ve doğru ekipmanların kullanılması oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki; Pireler kan emerek beslenirler.  İnsan ya da hayvanların üzerinde parazit (asalak) olarak yaşamlarını sürdürdükleri için bir önceki taşıyıcısında var olan hastalığı bir sonraki taşıyıcısına kan yolu ile bulaştırırlar. Bu sebepledir ki pire ilaçlama esnasında doğru intesit seçimine oldukça dikkat edilmelidir.

Pireler ile mücadeleyi zor kılan diğer bir özellikleri ise üreme esnasında yumurtalarını alana gelişi güzel yaymalarıdır. Pire ilaçlama esnasında özel olarak hazırlanmış insektisitlerin kullanılması ve ilacın tüm alana yayılması gerekmektedir. İlaçlama esnasında kokusuz ilaçlamada yapılabildiği gibi, ULV ilaçlama yöntemi uygulanması hızlı verim alınabilmesi açısından tercih edilen bir yöntemdir. İLAÇLAMACI  servisi pire ilaçlaması esnasında son teknolojik sistemleri yakından takip ederek ve profesyonel bir ekiple hizmet vermektedir.  Ayrıntılı bilgi almak için lütfen bizi arayınız.

PİRE ISIRIĞI

Pire konakçısını aynı zaman dilimi içinde bir çok defa ısırabilir. Pire ısırması esnasında vücuttan kan emer ve haşerenin vücudunda bulunan parazitler bu yolla  ısırılan yerden insana bulaşır. Bir önceki ısırmış olduğu canlıda ver olan tüm virüs ve hastalıkları yeni taşıyıcısına aktarır. Pire ısırmasına maruz kalan insan vücudunda ,ısırılan bölgelerde  kabarma, şişlik, kaşıntı meydana gelir. Pire ısırması esnasında meydana gelen ağrı ve kaşıntı sebebi ile gayri ihtiyati o bölgeyi kaşıma ihtiyacı duyarız. Bu durum ise var olan hastalıkların vücudumuza yayılma hızını arttırır. Bu yüzden pireler tarafından ısırılan kişilerin ısırılan bölgeye mümkün olduğu sürece dokunmamaları ve en yakım sağlık kuruluşuna baş vurmaları gerekmektedir.

PİRELERDEN YAYILAN HASTALIKLAR

Pireleri çok tehlikeli yapan özellikleri ısırmış oldukları bir önceki taşıyıcıda var olan tüm hastalıkları, yeni taşıyıcısına  yine ısırma yoluyla bulaştırmasıdır. Bu yüzden pire ilaçlama oldukça kapsamlı ve profesyonel olarak yapılmalıdır. Pire haşeresinin insanlara bulaştırmış olduğu başlıca hastalıklar; Tifüs, humma mikrobu, veba, alerjik reaksiyonlar,dizanteri ve cilt hastalıkları pire kaynaklı hastalıklardır.Bu hastalıklar dışında bir önceki taşıyıcısında var olan her hangi bir hastalığı da sonraki taşıyıcısına bulaştırabilirler. Pireler hastalıkların yayılmasında öncü bir role sahiptirler.

PİRELERDE ÜREME

Pire larvaları iki bazen de üç kez deri değiştirdikten sonra bir tür koza örerler ve daha sonra pupa evresine girerler. Günlerce bu koza içerisinde kalan pupa, değişime uğradıktan sonra içinde bulunduğu kozadan yetişkin bir pire olarak çıkar. Pireler oldukça hızlı üreyen, bir hafta içerisinde 2,000 yavruya ulaşabilen bir haşere türüdür. Pireler  yumurtalarını toz, toprak içine ve zemine gelişi güzel bırakırlar gizlenme gibi bir sıkıntıları yoktur. Pireler yumurtalarında olgunlaşma süresi bittikten sonra dışarıya çıktıklarında, üreyebilmek için kan emebilecekleri insan veya bir hayvana ihtiyaç duyarlar, hayatlarını kan emerek idame  ederler. Yaşadığınız mekanda  görmüş olduğunuz bir pire binlerce pire nin var olduğunun habercisidir. Olgun bir pire yaklaşık olarak 20 ye yakın yumurta bırakır. Pireler yumurtalarını genelde taşıyıcısının üzerine değil dış ortamlara bırakırlar.

PİRELERİN ZARARLARI

Pireler  birbirinden farklı  canlı organizmalar üzerinde yaşamlarını sürdürebilen canlılardır. Pireler üreyebilmek yani çoğalmak için kanını  emebilecekleri bir canlıya ihtiyaç duyarlar ve Pire üzerinde bulunduğu canlının kanını emerek beslenirler. Bunun neticesinde insanlar ya da hayvanlar üzerinde hastalıkların yayılmasında çok ciddi rol oynarlar. Bazı Pire çeşitleri ise  bitkiler üzerinde bulunur ve bitkilerin yaprakları, taç kısımları ve yeni oluşan filizleri ile beslenirler. Bu vesileyle bitkilere ve ürünlere ciddi zararlar verirler.

PİRELER NERELERDE YAŞARLAR?

Pireler  sıcak ve ılıman  iklim bölgelerinde ilkbahar ve yaz aylarında daha sık görülürler. Uygun ısı şartları oluştuğunda ise yılın on iki ayı üreyebilirler. Bodrum , çatı katları, bahçeler yani açık kapalı alan ayırt etmeksizin  her türlü ortamda görülürler. Pire evlerimizde sıklıkla  yorganlar, yatak, çarşaf içleri ve giysiler üzerinde görülürler.  İnsan eve hayvanların  derilerinin üzerinde yaşamlarını sürdürürler. Pireler genel olarak geceleri daha aktiftirler.

PİRELERİN ÖMÜRLERİ NE KADARDIR?

Pirelerin ömürleri yaklaşık olarak1 yıl  kadardır. Pire larvaları iki bazen de üç kez deri değiştirdikten sonra bir tür koza örerler ve daha sonra pupa evresine girerler. Günlerce bu koza içerisinde kalan pupa, değişime uğradıktan sonra içinde bulunduğu kozadan yetişkin bir pire olarak çıkar.

PİRE İLAÇLAMASI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Pirelerin vücut yapılarını incelediğimizde diğer haşerelere göre oldukça farklı bir vücut anatomisine sahiptirler. Pire ilaçlama yöntemlerini önemli kılan ana neden bu haşerelerin insanların günlük yaşam standartlarını ciddi ölçüde tahrip etmeleridir. Bu yüzdendir ki pire haşeresi hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını bu sayfamızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

PİRELER EVLERİMİZE YA DA İŞ YERLERİMİZE NASIL GİRERLER?

Pire haşeresinin evlerimiz içerisinde görülmesinde ki ana neden genellikle evlerimizde beslediğimiz kedi, köpek tarzı evcil hayvanlar olarak gözlemlenmektedir. Eviniz ya da işyerinizde pire ilaçlama yaptırmadan önce evcil hayvanınız var ise bu durumu mutlaka firmanıza bildiriniz.

EVİMİZDE EVCİL HAYVAN OLMADIĞI HALDE PİRELERLE KARŞILAŞMAMIZIN NEDENİ NEDİR?

Evlerimize pire girişi hayvanlar aracılığı ile olduğu gibi insanlar aracılığı ile de mümkün olmaktadır.  Hane halkının dışarıda var olan pireyi farkında olmadan ev içerisine taşıdığı ve de pirlerin ürediği birçok kez gözlemlenmiştir.

Pireler hakkında bilinmesi gereken en önemli detaylardan biride bu zararlıların üremek için mutlak suretle kana ihtiyaç duymalarıdır. Pire yumurtası (larvaları) birkaç kez deri değiştirme işlemini tamamladıktan sonra bir tür koza örerler ve bunu pupa evresi takip eder. Günlerce bu koza içerisinde kalan pupalar, değişim evresini tamamladıktan sonra varlığını sürdürdüğü kozadan yetişkin bir pire olarak çıkar. Pire ilacı seçimi yapılır iken bu durum mutlaka dikkate alınmalıdır.

Pire evlerimiz içerisinde genellikle yorganlar, yatak aralıkları ve de giysiler üzerinde görülürler.  Ayrıca bodrum, bahçe, çatı katı gibi açık ya da kapalı alan ayırt etmeksizin her türlü ortamlarda görülebilmektedir.

Pire haşeresi sıcak ve de ılıman olan iklim şartlarına sahip olan bölgelerde ilkbahar sonu yaz aylarında çok daha da ha sıklıkla görülürler. Ancak uygun olan ısı şartları oluştuğu takdirde yılın on iki ayı üreyebildikleri gözlemlenmektedir.

Pire haşeresi üzerinde yaşamını sürdürdüğü konakçısını aynı zaman diliminde birden fazla kez ısırabilir.  Pire ısırması esnasında bu zararlılar vücudumuzdan kan emerler, vücutlarında bulunan parazitler ve mikroplar bu yolla ısırılan yerden insana bulaşır. Pire ısırması ile karşı karşıya kalan insan vücudunda, ısırılan bölgelerde deri üzerinde belirgin olarak kabarma, şişlikler ve de rahatsız edici boyutlarda kaşıntı meydana gelir.

Pire haşeresinden insanlara çok çeşitli hastalıkların bulaştığı bilimsel verilere dayanılarak ispatlanmıştır. Bu zararlıların insanlara bulaştığı belirlenen başlıca hastalıklar; Tifüs, mikrobu, alerjik reaksiyonlar, humma,  dizanteri ve de cilt hastalıkları gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Ayrıca bu hastalıklar dışında da pire ısırığı neticesinde bir önceki taşıyıcısında mevcut olan her hangi bir hastalığı da bir sonraki taşıyıcısına bulaştırabilirler. Pireler salgın hastalıkların çevreye yayılmasında öncü bir role sahiptirler.

Pire ilaçlama esnasında uygulanan farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan birincisi püskürtme yöntemi ile yapılan uygulamadır. Bu uygulama esnasında belirlenen alanlara ilaç şarjlı cihazlar ile püskürtülür. Bir diğer yöntem ise( ulv) buharlama yöntemi ile yapılan uygulamadır. Pireler alan içerisine yumurtalarını gelişi güzel bıraktıkları için ilaçlama firmaları tarafından en fazla tercih edilen yöntemdir. Bu uygulama esnasında ilaçlama yapılan alanın minimum 3 saat süre zarfında kapalı tutulması ve ilaçlama sonrasında genel bir temizlik yapılması gerekmektedir.

Evinize ya da işyerinize pire ilaçlama yaptırmadan önce alınması gereken bir dizi önlemler bulunmaktadır. Bunları, uygulama öncesinde açıkta gıda bırakılmamalı, evcil hahvan var ise dışarı alınmalı, evde küçük çocuk var ise onu ait olan eşya ve de oyuncaklar dikkatlice muhafaza altına alınmalıdır.

Uygulama sonrasında önceden ilaçlama yapılan alana bir kişi önceden girerek alanın dikkatlice en az bir saat havalanmasını sağlamalıdır. Evin içerisinde genel ıslak temizlik yapılmalı nevresimler ve örtüler yıkanmalı, koltuk üzeri nemli bir bezle silinmelidir. Ayrıca eğer evde evcil hayvan yaşıyor ise uygulama sonrasında hayvanlara tekrar eve alınmadan veteriner tarafından pire ilacı uygulanmalıdır.

Pire haşeresinin ömrü ortalama olarak bir yıl kadardır. Pirelere ait olan larvalar iki kimi zamanda üç kez deri değiştirdikten sonra koza örerler ve daha sonrasında ise pupa evresine girerler.  Koza içerisinde kalan pupa, değişime uğradıktan sonra içinde bulunduğu kozadan yetişkin bir pire olarak çıkar.

Evinizi ya da işyerinizi pirelere karşı ilaçlama yaptıracağınız pire ilaçlama şirketi mutlaka konusunda uzman ve de sağlık bakanlığından onaylı olmasına kullanmış olduğu ilaçların WHO ( Dünya sağlık örgütü ) tarafından kabul görmüş ilaçlar olmasına mutlaka dikkat ediniz. İLAÇLAMACI ilaçlama danışma hattımızda tüm sorularınızın detaylı yanıtlarını bulabilirsiniz.